Mit tehetunk a szaraz bor ellen?
A hétköznapi bőrszárazságot leggyakrabban külső hatások okozzák, úgy is mint a hideg, a szél, az erős napsütés, az alacsony páratartalom, a központi fűtés, a forró vízben való mosakodás és a nem megfelelő szappan használata.
Szerencsére a száraz bőr általában jól reagál az otthoni kezelési módszerekre, de fontos, hogy ne hanyagoljuk el a problémát, mert az extrém módon kiszáradt bőrön ekcéma is kialakulhat, illetve a berepedt bőrön keresztül kórokozók juthatnak be a szövetekbe és a véráramba.
A bőrszárazság alapvetően alkati dolog, de a fentebb említett tényezők ronthatják a száraz bőr állapotát. Érdekes módon olyan embereknek is lehet száraz a bőrük a testükön, akiknek például zsíros az arcbőrük. Az arcon általában az orcákon szokott víz-, illetve zsírhiányos lenni a bőr, a testen az alsó végtagokon, illetve deréktájon és a hason. A nők gyakrabban szenvednek a bőrszárazságtól, mert nekik vékonyabb a bőrük és kevesebb zsírmirigyet tartalmaz mint a férfiaké.
A táplálkozási szokásaink és életstílusunk is javíthat vagy ronthat a bőrünk szárazságán. Az A és B vitaminban szegény étrend hozzájárulhat ahhoz, hogy bőrünk nem termel elég természetes zsírt (lipidet), amely puhává varázsolná külső takarónkat. A koffein és az alkohol túlzott fogyasztása vizet von el a szervezetből, az eredmény: ráncosodó, összeesett, szürke bőr.
Az ápolás legfontosabb szabálya: krémezés, krémezés, krémezés! A krémek védő bevonatot képeznek a testfelületen, és nem engedik a nedvességet elszökni a bőrből. A különösen száraz bőrűek keressenek maguknak tejsavat és ureát tartalmazó testápolót és arckrémet. Fürdés után a krém kiváltható babaolajjal, amit a még nedves bőrre kell felkenni. Az olaj nem engedi elpárologni a vizet olyan könnyen, és a bőrünk valóban álompuhaságú lesz.
A forró vízben való hosszas lubickolás – különösen jól habzó tusfürdőkkel kombinálva – minden természetes zsiradékot eltávolít a bőrünk felszínéről. A zuhanyzás, kádfürdő időtartamát korlátozzuk 10-15 percre, és a testmelegnél ne legyen sokkal forróbb a víz.
Az arclemosók és tusfürdők vásárlásakor törekedjünk olyan termék választására, amely hozzáadott olajokat, krémeket tartalmaz. Az arcunkra lemosótejet használjunk és alkoholmentes tonikot, illetve érdemes kipróbálni a micellás szerkezetű vizet, amelyben az ici-pici mikro-vízcseppek egy áttörlésre magukba zárják a szennyeződéseket, így dörzsölés és a bőr húzása-nyúzása nélkül tiszta lesz az arcunk. Akkor választottunk jó arclemosót magunknak, ha a bőrünk a tisztítás után puha, nem pedig száraz és feszülő.
A tusfürdők közül azok a kímélőek, amelyek nem habzanak nagyon erősen, ez jelzi, hogy kevés agresszív tisztítóanyag van bennük. A különféle márkák „sensitive” feliratú flakonjai közt keressük a nekünk tetszőt, de kipróbálhatjuk a babafürdetőket is, és a gyógyszertári márkákból is kérhetünk mintát. Ez utóbbi termékek általában sokkal drágábbak mint a drogériákban kapható, hétköznapi holmik, így érdemes a befektetés előtt megbizonyosodni róla, hogy szereti-e őket a bőrünk. Arclemosás és fürdés után ne dörzsöljük a bőrünket, hanem csak finoman lapogassuk végig a törölközővel. Ilyen módon picit nedves marad a felülete, és a testápolót is könnyebb felvinni, ráadásul jobban hidratált lesz a bőrünk.
Nehéz megvalósítani, de legalább törekedni kellene a természetes anyagú holmik hordására, vagyis a műszálas ruhákat el kell felejteni. A mosó- és öblítőszerek közül is olyanokat válasszunk, amelyek a lehető legkevesebb színezék- és illatanyagot tartalmazzák, ezek ugyanis irritálhatják az eleve kiszáradt bőrünket. A nagyon kiszáradt, viszkető bőrre, krémezés után hideg borogatást rakhatunk, és érdemes hetente egyszer bőszépítő fürdőt venni. Egy kádnyi – nem nagyon forró – vízhez adjunk 25 dkg tejport és fél evőkanál mandulaolajat. A tejfehérje és az olaj csodásan puhává varázsolja a bőrt!