ღ°•.♥.•°ღ. .Csajoknak. .ღ°•.♥.•°ღ

~~Itt mindent megtalalsz amire szukseged van megkezdve divattol a fiukig stb.Ha tetszik az oldal nyomj egy likeot :) es gyere vissza maskor is .............ღ.!!!~~

kék sorelválasztók


                     A menstruacio!!! 


 A menstruacios ciklus elettani valtozasok visszatero ciklusa a noi szervezzetben, ami a nemi hormonok iranyitasa alatt all es szukseges a szaporodashoz. Noknel a menstruatio altalaban havonta fordul elo a pubertaskor es a menopauza kozotti idotartamban.Az emberen kivul csak az emberszabasu majmok- nal fordul elo a ciklus, ellentetben a tuzelesi ciklussal, ami a letobb emlosnel megfigyelheto. Az elso menstruatio ( menarche) idopontja embernel 13-16 evre teheto,de ettol termeszetesen elofordulhat menstruatio elsso alkalommal 8 de 17 eves korban is, ezeket a szelsoseges eseteket azonban ajanlatos kivizsgalni, hiszen megeshet, hogy valamilyen hormonalis betegseg okozza, vagy a tobbek kozt a nemi eresert is felelos a hipotalamusz nem mukodik megfeleloen. A teljesen szabalyos ciklussorozat szinte nem is fordul elo, felnott noknel is megesik,hogy elobb jon, esetleg akkar ket het csuszassal.Ha huzamosabb ideig elmarad,es a no nemi eletet el, akkor nem art a terhesegre is gyanakodni.A tinidzsereknel a ciklus meg meglehotosen ingadozo lehet, hogy csak kb 18-19 eves koraban vessz fel egy viszonylagos allandosagot. Ez a hormonok folyamatos munkaja miatt. Az ovulatio soran a nemileg eret noi testben egy petesejt erik meg (esetenkent ketto,ami ketpeteju ikrek szuletesehez vezethet). A meh nyalkahartyaja,az endometrum folyamatosan meg vastagszik. Ovulatio utan a mehfal magvaltozik,kepesse valik a megtermekenyitett petesejt befogadasara es a terhesseg kialakulasara. HA a megtermekenyitesre es a terhessegre nem kerul sor ,a mehfal levalik es uj ciklus kezdodik. A menstruatios ciklus es rendellenesegei Egyno eleteben a menstruatio megjelenese nagy fordulopontot jelent a " felnotte valas" fojamatban de sajnos napjainkban az elso menzesz megjelenese igen fiatal eletkorra tolodott.Ilyen fiatal eletkorban a gyerek nem igazan erti a hatterben zajlo folyamatokat,kesobb azonban vilagossa valnak a szuksegszeru,szervezetuk- ben zajlo valtozatok. Mivel a menstruacio-altalaban-szabalyosan,meghatarozott idokben jelentkezik, a folyamatot menstruacios ciklusnak hivjuk.A menstruatio elevezes a latin menszesz (honap) szobol szarmazik ,utalva a havonta jelentkezo verzesre. A szinonim elnevezesenek: a havibaj,mezesz,verzes. Ezek kozul az elso nevezheto pejorativnak,sugallja azt jelenteve,hogy a no fogamzokepesse alik. Sajnos napjainkban az egessegugyi ismeretterjesztesek reven sem mondhatjuk, hogy elegendo a felvilagositas, mivel sem az egessegugyi szemelyzet,sem az anyukak,szulok,tanarok nincsenek teljesen felkeszulve a 8 eves gyermek felvilagositasara!!Mindenesetre ,mig a menstruatio problemaja korabban a serdulokort erintette,manapjag mar az also tagozatos gyermekeket kell tajekoztatnunk a mezesz jelentkezeserol. Emiat valamint az esetleges eloforudol problemak miatt is beszelnunk kell a menstruatio fogalmaro es rendellenesegeirol.

des_38.gif


Mikor fog megjonni?   sh56.gif


Előre nem megmondható, csak annyi biztos, hogy a menstruáció valamikor a pubertás ideje alatt indul meg. Ez általában 12-13 éves kor környékén történik, de még az is teljesen normális, ha valaki 9, vagy csak 16 éves korában kezd menstruálni. Ezzel kapcsolatban nincs előírás. A havi vérzés akkor kezdődik, amikor a tested megérett, felkészült rá. Amennyiben már 16-17 éves vagy, és még nem indult meg a menstruációd, azt javasoljuk, keresd fel az orvost.


        Mi az a „PMS”, és kinél alakul ki?



A premenstruális szindróma (PMS) – Premenstruális azt jelenti, hogy a menstruáció előtti; a szindróma szó pedig állapotot, tünetegyüttest jelent. A PMS az az állapot, amelyet némelyik nő a vérzése előtti héten tapasztal. Általában a 20-40 éves nőket érinti.

Ha görcsöket, hátfájást, felfúvódást, hangulatváltozásokat és enyhe depressziót tapasztalsz a menstruáció előtt, akkor érdekesnek fogod találni ezt a részt, még akkor is, hacsak egyik-másik tünetet tapasztalod magadon.

A PMS okai

Sokféle oka lehet a PMS-nek. Ezek közé tartozik:

Hormonok – Ezek a vegyi anyagok a petefészekben keletkeznek, és hatást gyakorolnak az agyra, és tested különféle részéhez jeleket juttatnak el. A menstruációs ciklusod során a hormonszint megváltozik, ez néha egyes nőknél PMS-t okoz.

Az agy kémiája – Az agyban keletkező, szerotoninnak nevezett vegyi anyagot az utóbbi időben behatóan tanulmányozták, mert számos tudós úgy véli, ha nincs elég szerotonin az agyban, akkor az a PMS egyes tüneteit (pl. levertség) okozhatja.

A test egyéb problémái – a pajzsmirigy (a nyakadban lévő mirigy) számos dolgot szabályoz, például azt, hogyan emészted meg az ételt. Némelyik nőnek nem működik helyesen a pajzsmirigye, amelytől PMS-jellegű tüneteik vannak. Ha az orvosod PMS-re gyanakszik, ellenőrzi a pajzsmirigyedet, hátha valójában az okozza a problémát.

Vitamin és ásványhiány – egyes tudósok szerint a napi vitaminadag bevétele enyhítheti a PMS tüneteit. B6, D vitamin és ásványi anyagok (mint pl. kalcium és magnézium) szedése igen fontos.

A PMS tünetei

A PMS igen kiszámíthatatlan állapot. Egyes nőknek egészen eltérő tünetegyütteseik lehetnek. De neked valószínűleg hónapról-hónapra ugyanazok a tüneteid lesznek – néha erősebbek, néha enyhébbek. Esetleg a barátnődnek folyton fáj a feje menstruáció előtt, neked pedig felfúvódik a hasad a vérzés előtt, és ez néha rosszabb lehet, mint egyébként. A tünetek általában 7-10 nappal a menstruáció előtt kezdődnek, és a tulajdonképpeni vérzés megkezdődése előtt súlyosbodhatnak. Amikor megkezdődik a vérzés, a tünetek rendszerint megszűnnek.

A PMS tünetei az alábbiak lehetnek (a csillaggal jelöltek a leggyakoribbak):

Érzelmi tünetek (lehetséges példákkal)

*Aggodalom – annyira aggódsz, hogy elalszol, és lekésed a vizsgádat, hogy a vizsga előtti éjjel nem is tudsz aludni

*Ingerlékenység – olyan dolgok miatt förmedsz rá a barátaidra, amelyek máskor nem zavarnak

*Kimerültség – fáradt vagy, néha már kora délután

*Depresszió – az idő nagyobb részében szomorúnak érzed magad

*Hangulatváltások – nagyon boldognak érzed magad, majd nagyon szomorúnak, néha pedig igen dühösnek, gyakran egy nap, sőt néha egy óra leforgása alatt.

Feledékenység – nem tudsz visszaemlékezni egyszerű dolgokra, pl. telefonszámokra

Düh – sokszor leszel mérges, és nem tudsz uralkodni az érzés felett

Koncentrálási problémák – nem tudsz a házi feladatra figyelni, vagy nem tudsz odafigyelni beszélgetés során

Feszültség – ideges vagy, vagy feszültnek érzed magad Nyugtalanság – nem tudsz nyugodtan ülni, izegsz-mozogsz

Túlérzékenység – barátaid úgy döntenek, hogy korcsolyázni mennek, és te „tudod”, nem akarják, hogy te is velük menj, ezért inkább otthon maradsz

A szexuális érdeklődés megváltozása – sokkal többet, vagy sokkal kevesebbet gondolsz csókolózásra és összebújásokra, mint máskor szoktál

Kevés önbizalom, visszahúzódás – inkább otthon maradsz, és nem mész a barátaiddal, mert egy új pattanás jelent meg az arcodon, vagy egyszerűen úgy döntesz, hogy nem szereted többé a barátaidat

Sírógörcsök – sokat sírsz ok nélkül, vagy egyszerű dolgok miatt (pl. mert nem elég meleg a kakaód)

Már nem érdekelnek a szokásos hobbijaid – amit eddig kedvvel csináltál, nem nyújt többé örömet

Testi tünetek


*A has felfúvódása – a menstruációd során eggyel nagyobb számú nadrágot kell viselned

*A mell megnagyobbodása, érzékenysége – nagyobbnak érzed őket, és néha fájnak

*A vízvisszatartástól megdagadt bokák és ujjak – a cipőd, a kesztyűd vagy a gyűrűd szorít, és a kezed szokatlanul puffadtnak tűnik

*Megnövekedett étvágy – a szokottnál sokkal többet akarsz enni

*Fejfájás – szokatlanul hosszú ideig tartó fejfájásaid vannak

Hízás – közvetlenül a menstruációd előtt felszedsz egy-két kilót

Bőrproblémák – a szokottnál több pattanásod van

Kívánósság – közvetlenül a menstruációd előtt erősen kívánsz egyes ételeket – általában csokoládét, húsos és sós ételeket

Szorulás – nehezen tudsz székelni

Erős szívdobogás – úgy érzed, a szíved vadul vagy túl gyorsan ver

Rosszullét – hányingered van

Ízületi fájdalom – fáj a térded, könyököd, bokád és csuklód, holott nem ütötted meg őket

Izomrángás – valamelyik izmod magától ráng

Megnövekedett szomjúság – az idő nagy részében kiszárad a szád

Ügyetlenség – folyton beleütközöl valamibe

Alvási ritmus megváltozása – túl sokat alszol, vagy este nem tudsz elaludni, vagy éjszakánként felébredsz


Tényleg PMS-em van?


A PMS gyakran otromba viccek tárgya lett – néha azzal viccelnek a fiúk, hogy PMS-ük van! Gyakori, hogy az emberek a PMS-t vádolják más problémákért vagy betegségekért. Ezért fontos, hogy meggyőződj róla, tényleg PMS-ed van-e


Hogyan állapíthatod meg, hogy PMS-ed van?


Vezess naplót vagy naptárt. (Próbáld ki a „Csak rólam szól!” című rész menstruációs naptárát és töltsd ki a PMS tesztet a www.medatrend.vm.hu -n.) Írd le, milyen tüneteid vannak és mikor jelentkeznek. Értékelj minden tünetet – enyhe, közepes, erős vagy borzalmasan erős! Majd írd le, mikor jött meg a menstruációd. Ha 3-10 nappal a vérzésed előtt jelentkezik a tünet, és csakis ez idő alatt, majd elmúlik a vérzés megindulásával, akkor nagy a valószínűsége, hogy PMS-ről van szó.

Ha a tüneteket egész hónapban észleled, akkor valószínűleg erősen megvisel a pubertás. A jó hír azonban: a pubertás idővel véget ér. A PMS-t enyhítő dolgok (lásd lejjebb) mindenképpen hasznodra lehetnek, de ha sok tünetet észlelsz, menj orvoshoz.

Ha már túl vagy a pubertáson, és PMS-tüneteid a menstruáció kezdete után is fennmaradnak, lehet, hogy az állapotod kezelésre szorul. Pl. az egész hónapban észlelt szédülés olyasmi, amiről azonnal beszélned kell az orvossal. Például ha sokáig szomorú vagy, vagy nem érdekelnek a kedvenc időtöltéseid, akkor valami más bajod is van a PMS mellett.

Hallgass a józan eszedre. Ne hagyj figyelmen kívül semmilyen túl sokáig fennálló tünetet, vagy fájdalmat.


Hogyan enyhítsd a PMS tüneteit?


Íme néhány megoldás, amivel megszabadulhatsz a PMS-től, vagy legalábbis enyhítheted az egyes tüneteket:

Étrend


•Fogyassz kevesebb sót

A só megköti a folyadékot, vagyis az a testedben marad, ahelyett, hogy a vizelettel távozna. Ez felfúvódást, a mellérzékenységét, dagadt bokákat okoz. Ne sózd meg az ételt, és kerüld el a feldolgozott ételeket (gyorsétkezdék ételei, konzervek). A feldolgozott ételekben túl sok só van.

•Fogyassz kevesebb cukrot

Az étkezések során elegendő cukor jut a szervezetedbe – a gyümölcsökből, sőt a zöldségekből, rizsből is. A cukortól csak rosszabbodnak a hangulatváltásaid. Ha nem tudsz erről lemondani, csak figyeld meg, mi történik, ha eszel egy sütit vagy egy szelet csokoládét: először tényleg vidám és feldobott leszel, majd váratlanul „leeresztesz” – fáradt, morcos és MEGINT ÉHES leszel! Egyél inkább fehérjetartalmú ételeket – joghurtot, sajtot vagy földimogyorót. A magvak igazán hasznosak – de ügyelj rá, hogy ne legyenek megsózva, és ne felejtsd el, hogy magas a kalóriatartalmuk.

•Fogyassz kevesebb vörös húst és zsírt

Ez teljesen kimerít. Ne egyél többet, csak hetente háromszor. Ennyi éppen elég, és mégis több energiád lesz, Továbbá a csirke és a hal alacsonyabb zsírtartalmú húsok, illetve a vörös húsoknál kevesebb fehérjét tartalmaznak.

•Fogyassz teljes őrlésű lisztet tartalmazó ételeket

Barna rizs, zabliszt, kukorica – még a teljes őrlésű lisztből készült kenyér vagy tészta is hasznosabb, mint a fehér lisztből készültek. Ezek sokkal táplálóbbak, és valójában a szervezeted ezeket kívánja. A zab különösen értékes.

•Fogyassz sok gyümölcsöt és zöldséget.

Ugye, ezt már nem először hallod? Még sokszor fogod, úgyhogy miért ne próbálnád ki? Sosem lehet elég zöldséget fogyasztani: válaszd ki, melyik ízlik legjobban, és gondoskodj róla (vagy kérd meg a szüleidet), hogy mindig legyen a háznál. Étkezéskor előbb edd meg a zöldséget, aztán fogj hozzá a többihez. A zöldségek megoldást nyújthatnak sokféle problémára – rosszkedvre, görcsökre, a bőr és a haj problémáira.

•Kerüld az alkoholt és a koffeint

Reméljük, hogy EGYÁLTALÁN nem iszol alkoholt vagy kávét, de ne feledd el, a koffein megtalálható a teában, az üdítőitalokban, és némelyik vény nélkül kapható gyógyszerben. PMS-es fejfájásokat okozhat, és fáradttá tesz. Ha már fogyasztasz szeszt – HAGYJ FEL VELE, különösen a menstruáció előtt.

Ne feledd el, hogy ezek csak iránymutató tanácsok, az étrendhez útmutatóként szolgálnak. Vagyis ne vigyél semmit túlzásba.


Testmozgás


Játssz! Fuss, ússz, kerékpározz, menj el egy kiadós sétára, vegyél részt csapatjátékban – még akkor is, ha azt hiszed, nem megy valami jól –, és minél többet csinálod, annál jobban fogod magad érezni. Akármit is csinálsz, törekedj arra a bizonyos „edzés utáni” érzésnek az elérésére. Ismered biztosan: amikor igazán keményen sportoltál, kifulladtál, csupa izzadtság vagy a mozgástól és a játéktól. Ez az érzés igazán hasznos – a tested jobban fogja magát érezni, a kedved is jobb lesz –, és még jobb jegyeket is szerzel!

Pihenés, kikapcsolódás

Alvás

Minden éjjel 8 vagy annál több órát kellene aludnod. A tizenéveseknek több alvásra van szükségük, mint a felnőtteknek vagy a gyerekeknek, és annyit kellene pihenned, amennyi jólesik. Próbálj meg korábban lefeküdni.

Próbáld meg kerülni a stresszt

A stressz akkor következik be, amikor egyszerre túl sok minden történik velünk. Lehet, annyi elfoglaltság van előtted, hogy rá sem bírsz nézni a naptáradra. Lehet, hogy elfelejtetted félrerakni a zsebpénzedet a barátnőd születésnapi ajándékára, és most ott állsz üres zsebbel. Biztos találsz megoldást, de csak akkor, ha megnyugszol. Számos módon lehet lazítani, vagyis relaxálni – meditálással, jógával, és testmozgással javíthatsz a helyzeten. Tegyél fel valami jó CD-t, vagy vegyél egy fürdőt. Találd ki, kicsoda vagy micsoda okozza számodra a stresszt, és maradj távol ezektől, különösen a menstruáció előtti napokban.

Érzelmeid kordában tartása

Előfordult már, hogy borzalmas volt a napod, úgy érezted, rád omlik a világ, majd másnap elkezdődött a menstruációd, és rájöttél, hogy a PMS volt a hibás? Érezted már magad szerencsétlenül emiatt? Próbáld ki ezt: legyen nálad egy naptár, írd le, mikor kezdődik a menstruációd. (Használd a „Csak rólam szól!” című rész menstruációs naptárát.) Számold ki, mikorra várod a következő menstruációt, majd visszafelé számolj 10 napot. Ez a nap lesz a „PMS első napja” – lehet, hogy ezen a napon nem jelennek meg a tünetek, de azért figyelj oda. Ha valami tényleg zavar, kérdezd meg magadtól: „Ez tényleg olyan borzalmas, vagy csak PMS kínoz?” Lehet, hogy tényleg annyira rossz dologról van szó, de így legalább lehetőséged van rá, hogy ne húzd fel magad alapos ok nélkül.

Ha tényleg úgy érzed, hogy nem tudod ellenőrzésed alatt tartani a PMS tüneteit, akkor ne légy szégyenlős, beszélj róla valakivel. Ebben az esetben az orvossal, az iskolaorvossal, vagy valakivel, aki tanácsot adhat. De ne feledd el, megoldást kell találnod ezekre a tünetekre. Az a mód, ahogy ezeket a dolgokat kezeled (vagy nem tudod kezelni) befolyással lehet felnőtt életedre.




Ha vannak kerdeseitek akkor menyetek be a "~~Van  egy  kerdesem~~" menupontba es ottan meg talaljatok a cimeimet amelyikeken el tudtok erni ha van kerdesetek.Addig is jo szorakozast es


th-cutebg33.gif

IRJATOK!!!!!!!!!

ELORE IS


th-cutebg31.gif

sh65.gif

 

kék sorelválasztók

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 41
Tegnapi: 4
Heti: 45
Havi: 155
Össz.: 150 954

Látogatottság növelés
Oldal: ~~A menstruatiorol~~
ღ°•.♥.•°ღ. .Csajoknak. .ღ°•.♥.•°ღ - © 2008 - 2024 - tamponok.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »